ماشین آلات بسته بندی

ماشین الات بسته بندی

فهرست مطالب

با وجود اهمیت بسیار زیاد بسته بندی در مارکتینگ، امروزه شاهد پیدایش انواع ماشین آلات بسته‌بندی هستیم. بسته بندی آنقدر در بحث فروش اهمیت دارد که امروزه کمتر محصولی بدون بسته‌بندی در فروشگاه‌ها یافت می‌شود. علاوه بر اهمیت بسته‌بندی در ظاهر لوازم و مواد غذایی، بسته بندی در نگهداری صحیح و عدم آسیب دیدگی به لوازم، اهمیت فراوانی دارد. سهولت انبار کردن و جابه‌جایی نیز از دیگر مزایای بسته‌بندی مناسب محسوب می‌شود. بسته‌بندی از طریق ماشین آلات مختلف انجام می‌شود. طی این مقاله قصد داریم به‌طور کامل در مورد انواع ماشین آلات بسته بندی توضیح دهیم، با ما همراه باشید.

چه دستگاه‌هایی جزو دستگاه‌های بسته‌ بندی محسوب می‌شوند

این‌طور نیست که صرفا دستگاه‌هایی که محصولات را بسته بندی می‌کنند، دستگاه بسته بندی باشند؛ دستگاه‌هایی که حتی بخش‌های کوچکی از فرآیند بسته بندی را انجام می‌دهند نیز دستگاه بسته بندی نامیده می‌شوند. دستگاه‌های بسته بندی برای انواع بسته‌ها و مواد مورد بسته‌بندی، انواع متفاوتی داشته و در مدل‌های خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی تولید می‌شوند. به طور کلی دستگاه‌های زیر جزو دستگاه‌های بسته بندی هستند.

  • دستگاه دوخت و دوز گونی
  • دستگاه جمع آوری محصولات
  • دستگاه‌های برش
  • دستگاه‌های قالب گیری محصولات
  • ماشین آلات جابه‌جایی محصولات
  • دستگاه‌های مخصوص کارتن زنی
  • دستگاه لیبل زن
  • دستگاه‌های پرکننده مایعات
  • دستگاه‌های پرس کننده
  • دستگاه‌های تسمه کشی کارتن‌ها

در ادامه به طور کامل در مورد پرکاربردترین دستگاه ها در صنعت بسته بندی صحبت خواهیم کرد.

ماشین الات بسته بندی

دستگاه دوخت و دوز گونی

کیسه‌ها و گونی‌های پلاستیکی و پارچه‌ای از جمله لوازم پرکاربرد برای بسته‌بندی انواع خشکبار، کودها، خوراک دام و … محسوب می‌شوند. به این ترتیب دستگاه‌های دوخت گونی جزو دستگاه‌های پرکاربرد در صنعت بسته بندی هستند. این دستگاه‌ها در نمونه‌های دستی کوچک و بزرگ صنعتی تولید می‌شوند. این دستگاه‌ها با سرعت بسیار زیاد و با کیفیت خوب، کیسه‌ها را می‌دوزند.

‌دستگاه‌های پرکننده مواد جامد

دستگاه‌های پرکننده نیز جزو دستگاه‌های پرکاربرد در صنعت بسته بندی محسوب می‌شوند؛ سرعت بخشیدن به فرآیند بسته بندی، خاصیت اصلی این دستگاه‌ها است. در مدل‌های تمام اتوماتیک این دستگاه‌ها ظرف یا گونی مورد نظر بر روی باسکول دستگاه قرار گرفته و سپس فرآیند پر کردن آغاز شده و با رسیدن به وزن مورد نظر، این فرآیند متوقف می‌شود.

همچنین بخوانید !  ایده های کاملا جدید و خلاقانه در حوزه بسته بندی

دستگاه‌های پرینتر و لیبل زن

یکی دیگر از دستگاه‌‌های مهم و پرکاربرد در بسته بندی، دستگاه‌های پرینتر و تاریخ زن هستند. چاپ مشخصات روی بسته بندی دستگاه‌ها، جزو اصلی ترین اعمال در بسته بندی و فروش محصولات محسوب می‌شوند.

دستگاه وکیوم و شیرینگ

دستگاه‌های شیرینگ و وکیوم برای بسته‌بندی هایی از جنس نایلون و سلفون، به کار می‌روند. این دستگاه‌ها از طریق حرارت، دور تا دور محصولات را پوشش می‌دهند.

دستگاه‌های تسمه کش

یکی دیگر از دستگاه‌های پرکاربرد در صنعت بسته بندی، دستگاه‌های تسمه کش هستند؛ این دستگاه‌ها با تسمه‌کشی به دور کارتن‌های محصولات، موجب استحکام بیشتر بسته‌ها و ساده‌تر شدن فرآیند جابجایی می‌شوند. دستگاه‌های تسمه کش در انواع مختلف دستگاه تسمه کش بادی، تسمه کش دستی، تسمه کش اتوماتیک و … وجود دارند. فرآیند تسمه کشی با تسمه‌های پلاستیکی یا فلزی قابل انجام است و بسته به نوع کالا و تیراژ بسته بندی، بایستی دستگاه مناسب را انتخاب نمایید. در مجموعه‌ی صنایع بسته بندی تهران صنعت انواع دستگاه‌های تسمه کش با مناسب‌ترین قیمت‌ها ارائه می‌شوند.

نوع عملکرد و میزان دخالت اپراتور در انواع مختلف این دستگاه‌ها نظیر دستگاه تسمه کش بادی با تسمه کش برقی نیمه اتوماتیک، متفاوت است.

دستگاه‌های پر کن مایعات

دستگاه‌های پرکن مایعات برای بسته‌بندی مایعات ضروری هستند، این دستگاه ها انواع مختلفی دارند و بر حسب نوع مایع رقیق یا غلیظ و حجم و تیراژ کار، انواع مختلفی دارند. مایعات غلیظ نظیر عسل به دستگاه‌هایی با پمپ قوی‌تر احتیاج دارند.

دستگاه سیل

یکی دیگر از دستگاه‌های پر کاربرد در صنعت بسته‌بندی، دستگاه سیل است که برای پلمپ بسته بندی ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلمپ بودن بسته‌ی مواد غذایی و حتی بسیاری از مواد شیمایی و صنعتی، جزو واجبات تولید این محصولات محسوب می‌شود. این کار به خاطر موارد بهداشتی و عدم دسترسی افراد انجام می‌گیرد.

ماشین الات بسته بندی

دستگاه استرچ کش

دستگاه استرچ کش دستگاهی است که از سلفون جهت بسته بندی محصولات استفاده می‌کند. استرج کش یکی از دستگاه‌های پرکاربرد صنعت بسته بندی است که برای پوشش دهی و سلفون کشی ظرف های حاوی مواد غذایی مختلف نظیر سبزیجات، فرآورده های گوشتی، میوه، سالاد و… مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه جهت سلفون کشی مواد غذایی در رستوران‌ها و هایپرها کاربرد فراوان دارد و همچنین برای مصارف خانگی نیز استفاده می‌شود. دستگاه‌های استرچ کش در مدل‌های مختلف دستی، رومیزی و صنعتی تولید و عرضه می‌شوند.

همچنین بخوانید !  دستگاه چسب کش چیست؟

انواع دستگاه های بسته بندی از دیدگاه تیراژ بسته بندی

علاوه بر نوع بسته بندی، دستگاه‌ها از نظر سرعت بسته بندی و میزان دخالت نیروی کار نیز انواع متفاوتی دارند. به‌طور کلی دستگاه های بسته بندی از این حیث در دو دسته‌ی کلی خانگی یا کارگاهی و صنعتی، تقسیم می‌شوند.

دستگاه های بسته بندی خانگی یا کارگاهی معمولا عملکردی دستی یا نیمه اتوماتیک دارند و همان طور که مشخص است، بخشی از فرآیند بسته بندی به خصوص جابجایی و کنترل، توسط افراد بایستی انجام گیرد. این دستگاه‌ها معمولا اندازه‌های جمع و جورتر و البته قیمت کمتری دارند. برخی از دستگاه‌های بسته بندی کارگاهی نظیر تسمه کش دستی سامسونگ کره ای، لیبل زن دستی، وکیوم حرارتی دستی و … به صورت کاملا پرتابل و دستی هستند و برخی نیز عملکرد نیمه اتوماتیک دارند.

دستگاه های بسته بندی صنعتی که برای تیراژهای بالا ساخته می‌شوند، عمدتا عملکردی اتوماتیک دارند. این دستگاه‌ها معمولا در اندازه‌های بزرگ‌تر نسبت به نمونه‌های خانگی و کارگاهی بوده و طبیعتا قیمت بیشتری دارند. این نوع دستگاه‌ها برای تولیدات در تیراژ انبوه مناسب هستند و به طور معمول برای بسیاری از فرآیندهای جابجایی و بسته بندی نیاز به هیچ گونه نیروی انسانی ندارند.

در مجموعه‌ی صنایع بسته بندی تهران صنعت انواع دستگاه‌های بسته بندی و تسمه‌کشی صنعتی و خانگی از بهترین برندهای موجود با مناسب‌ترین قیمت، عرضه می‌شوند و شما به سهولت می‌توانید با کارشناسان ما درباره‌ی دستگاه مورد نیاز خود، مشورت نمایید.

محصولات ما

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× مشاوره رایگان