دستگاه پرچ دستی و انواع آن

دستگاه پرچ دستی

فهرست مطالب

برای متصل کردن دو صفحه آهنی که با جوشکاری نتوان آن را انجام داد از دستگاه پرچ دستی استفاده می شود. این اتصال به کمک میخ هایی انجام می شود. اندازه قطر هر یک از میخ ها متفاوت هستند. به طور معمول اندازه سایز میخ ها از اعداد فرد مابین ۲ تا ۸ تشکیل شده است. میخ ها در این انبر داخل پستانک هایی قرار دارند که عمل متصل کردن ورق آهنی را انجام می دهند.

دستگاه پرچ دستی در مصرف صنعت استفاده می شود. هرچند نوع دستی بیشتر در مصارف منزل کاربرد دارد. جالب است بدانید در این انبر هر چه دسته آن بلندتر باشد عمل پرچ کردن آسان تر خواهد بود. همچنین سایز پستانک باید متناسب با قطر میخ انبر باشد. به عبارت دیگر میخ در درون پستانک قرار گیرد. اگر پستانک بزرگ تر باشد میخ در جای خود قرار نخواهد گرفت و بیرون زده می شود. در نهایت عمل انبر به ‌درستی انجام نمی شود.

انواع دستگاه پرچ دستی

در بین انبرهای مختلف در صنعت، دستگاه پرچ دستی از کاربردی ترین وسیله است و طرفداران خاص خود را دارد. این انبر به نحوی تولید شده است که نسبت به سبک بودن آن در برابر فشار بسیار مقاوم است. امتیاز حمل آسان و قیمت بسیار مقرون به صرفه این دستگاه سبب شده است نسبت به مدل های هم نوع خود محبوب تر باشد. انبر پرچ مدل های متنوع دارد که اگر نمی خواهید در صنعت مشخصی از آن استفاده کنید و فقط برای استفاده خانه می خواهید بکار ببرید این انبر بهترین گزینه است.

همچنین بخوانید: آشنایی با دستگاه تسمه کش

دستگاه پرچ دستی

مدل های دستگاه پرچ دستی

دستگاه پرچ دستی سه نوع متفاوت دارد که در ادامه آنها را برای شما نام خواهیم برد:

دستگاه پرچ دستی ساده

دستگاه پرچ دستی ساده از دو دسته که به یکدیگر وصل شده است تشکیل شده است. کاربرد این انبر علاوه بر مصارف خانگی در تعمیرگاه ها و کارگاه های نیمه صنعتی نیز استفاده می شود. میخ های موجود در پستانک از ۴ نازل متفاوت هستند‌. اندازه این نازل ها از ۲ و ۴ دهم شروع می شود و تا ۴ و هشت دهم میلی متر پایان می یابند. برای استفاده از این انبر باید ضخامت قطعه و وسیله مورد نظر متناسب با نازل انبر باشد.

دستگاه پرچ دستی دو دسته ای

اگر می خواهید از انبر قوی تر نسبت به انبر ساده استفاده کنید دستگاه پرچ دستی دو دسته ای بهترین انتخاب است. قدرت این محصول آنقدر زیاد است که در ورق های مسی، استیل، آلومینیوم، فولاد و غیره نیز کاربرد دارد. در حقیقت آنچه این انبر را نسبت به انبر ساده قوی تر کرده است وجود اهرم یا دسته های بزرگ تر است. هرچه طول دسته انبر بیشتر باشد با فشار اندک می توان قدرت خود را دو برابر کرد. در نهایت کار به آسانی انجام می شود.

دستگاه پرچ دستی آکاردئونی

در دستگاه پرچ دستی آکاردئونی به‌ جای دو دسته از یک دسته آکاردئونی استفاده می شود. قابلیت این انبر قابل تنظیم بودن دسته آن است، برای انجام اتصال دو ورقه دسته این انبر را تا جایی که امکان دارد باید باز کرد. در نهایت آخر مهره را در درون انبر قرار دهید. امتیاز استفاده از این انبر به کمک یک دست، بسیار قابل توجه است. سایزهای این انبر بین ۲ و ۴ دهم میلی متر تا ۲ و ۶ دهم میلی متر است.

همچنین بخوانید: دستگاه تسمه کش بادی

دستگاه پرچ دستی

نحوه خرید دستگاه پرچ دستی

همانگونه قبلاً اشاره شد دستگاه پرچ دستی از سه مدل ساده، دو دسته و آکاردئونی ساخته می شوند. هر مدل از این انبر برای کار خاصی استفاده می شود. قبل از اینکه تصمیم بگیرید که انبر خریداری کنید ابتدا بدانید هدف از خرید این محصول چیست. در هنگام خرید توجه کنید و ببینید انبر از فولاد ساخته شده باشد. چرا که فولاد از خاصیت ضد زنگ برخوردار است. این امتیاز از فرسایش آن جلوگیری می کند و عمر مفید آن را طولانی خواهد کرد. همچنین جنس فولادی، مقاومت و استحکام بیشتری به انبر خواهد داد.

نکات مهم هنگام خرید دستگاه پرچ دستی

در هنگام خرید دستگاه پرچ دستی سایز و وزن انبر را بررسی کنید. چرا که خرید یک انبر کوچک و با وزن پایین می تواند نیاز شما در منزل برطرف کند. برای مشخص کردن سایز اهرم این انبر باید به میخ ها یا مهره ها و نوع کارایی خود توجه نمایید. هر چه بیشتر بخواهد از قدرت یک انبر بهره ببرید باید انبری با دسته بلندتر تهیه نمایید. برای استفاده کردن از مهره انبر باید از کله که سر آن مهره است استفاده کرد. هر چه میزان مهره بیشتری در انبر وجود داشته باشد شما می توانید از مهره ها با اندازه های متفاوتی استفاده کنید.

علاوه بر وجود اهرم، فنر انبر در انجام عمل پرچ بسیار مؤثر است. اگر فنر قوی باشد فعالیت شما به آسانی انجام می شود و به حالت اول خود فوراً باز خواهد گشت. هر چه انبر از فنر ضعیفی برخوردار باشد احتمال اینکه انبر شما زود خراب شود بسیار زیاد است. باید وقت کنید در انتهای اهرم دسته انبر، یک قفل تعبیه شده است. به کمک قفل بعد از خاتمه کار دسته های آن را قفل می کنیم. این قفل مانع از باز شدن دسته های انبر می شود و به آسانی قابل حمل است.

همچنین بخوانید: دستگاه تسمه کش دستی

دستگاه پرچ دستی

قیمت دستگاه پرچ دستی

دستگاه پرچ دستی از مدل و تنوع مختلفی برخوردار است که هر یک امکان دارد توسط شرکت های زیادی با برند های متنوعی ساخته شوند. هر مدل از انبر امکان دارد از نظر برند، جنس، ویژگی و قابلیت های بسیاری با یکدیگر فرق کنند. تفاوت در هر یک قیمت های متنوعی را حاصل نموده است. خریدار می تواند با توجه به بودجه ای که دارد و با توجه نیاز خود انبر مورد نظر خود را انتخاب کند.

نکات با اهمیت درباره دستگاه پرچ دستی

  • قبل از استفاده از دستگاه پرچ دستی دو قطعه باید سوراخ شود.
  • همیشه سعی کنید از ورقه زیرین محکم با واشر مقاوم در انجام پرچ استفاده کنید تا مهره ها از جا بیرون نیاید و دو صفحه کاملاً متصل شوند.
  • با توجه به ضخامت ورقه، مهره های با طول های متناسب انتخاب کنید.
  • همچنین در انتخاب مهره با طول متناسب قطر مهره ها نیز بسیار تأثیرگذار هستند.
  • متناسب بودن مهره و پستانک قبل از شروع بسیار اهمیت دارد.

محصولات ما

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× مشاوره رایگان